Hanigovský hrad
Drevený kostolík v Hervartove
Drevinové zloženie
Majdan - Priehyby
Podbaranie - sedlo Lysá
Majdan - sedlo Čergov
Tokárne - sedlo Lysina
Kamenica - sedlo Ždiare
Ďurková - Minčol
Miestopisy>Pamiatky 

Drevený kostolík sv. Františka v Hervartove

   
Typ: Kostol

Kostol sv. Františka z Assisi sa nachádza v obci Hervartov a patrí medzi najvzácnejšie sakrálne stavby na území Slovenska. Je najstarším zachovaným a jediným dreveným rímskokatolíckym kostolom na Východnom Slovensku. Podľa posledných dendrochronologických výskumov (údaj z rozhlasovej relácie na konci článku) bol postavený medzi rokmi 1586 až 1591. Je zhotovený z jedľového dreva, iba základové trámy sú z dubového dreva. Kostolík pozostáva z polygonálnej svätyne (presbytéria), z lode, sakristie a z podvežia, úpravou ktorého niekedy koncom 19. storočia vznikol priestor pre ženy, tzv. babinec. Dlažba je tvorená z nepravidelných kamenných platní. Veža sa smerom hore zužuje s je zakončená priestorom pre zvony a kovaným krížom.
 
Interiér prešiel v priebehu stáročí viacerými úpravami a zmenami. V období reformácie boli odstránené niektoré časti katolíckej výzdoby a obrazy boli premaľované v protestantskom duchu. Na druhej strane však pribudli vzácne reformačné pamiatky, ako napr. nástenné maľby z roku 1665. Do vývoja interiérovej výzdoby zasiahla aj neskorobaroková výmaľba Jána Mirejovského z roku 1803. Svoju súčasnú podobu získal interiér pri posledných pamiatkových úpravách v roku 1976 a na začiatku deväťdesiatych rokov.
Medi najhodnotnejšie umelecko-historické pamiatky patria gotický Oltár Panny Márie, sv. Kataríny Alexandrijskej a sv. Barbory z rokov 1460 – 1470, gotický tabuľový obraz sv. Františka z Assisi, sv. Krištofa a sv. Kataríny Sienskej z rokov 1460 - 1470, tabuľový obraz Poslednej večere z roku 1653, neskorogotická maľba Kalvárie zo začiatku 16. storočia, nástenné maľby sv. Jána Krstiteľa a sv. Pavla Apoštola bardejovského maliara Jozefa Mirejovského z roku 1803, drevená krstiteľnica zo 17. storočia a mnohé ďalšie diela.
 
Drevený kostolík v HervartoveDrevený kostolík v HervartoveDrevený kostolík v Hervartove
 

Linky:

Rozhlasové vysielanie rádia Regína 3.2.2024 "Našli sme v regióne" o Hervartovskom kostolíku a posledných výskumoch.
 

Použitá literatúra:

Božová, J., Gutek, F.: Drevené kostolíky v okolí Bardejova. Sajancy, Bardejov, 1997192 s.
  1. Božová, J., Gutek, F.: Drevené kostolíky v okolí Bardejova. Sajancy, Bardejov, 1997192 s.
 
Prečítané: 7907x, publikované: 9.8.2006, posledná aktualizácia: 4.2.2024
Čergov na Facebooku
facebook
Vyhľadaj
Tipy
Naposledy pridané
Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol
Náhodná fotografia
Sedlo Uhlisko (Čopková)
Aktuálny záber - Lysá
webCam
Podporujeme
Kúp si svoj strom
RSS