Abstract: Testament Tomáša Tharczaya Osoby a obce: Svinia - Matej - pôvod
...Tiež nášmu synovi Mikulášovi zanechávam tisíc zlatých. Tomuto nášmu synovi tiež zanechávam pozlátený pohár, ktorý mi daroval pán Matej (kráľ), pravda ten väčší... a ostatné veci a všetky naše majetky, kone pod sedlo i do koča, rôzne cennosti, domy, podobne aj náš dom, listiny privilégií, dohôd totiž tie, ktoré sa týkajú zálohovaných majetkov, slovom majetky so všetkými úžitkami, všetky naše zbrane zanechávam a dávam tomuto nášmu synovi Mikulášovi, aby ich trvalo vlastnil a užíval... Tiež našej dcére Kataríne zanechávam tisíc zlatých... Tiež manželke pána Mateja zo Svine, našej dcére pani Barbore, zanechávam a dávam tisíc zlatých...
...luczka... weresalma...
Referencie na listinu: Preklad bol použitý z publikácie (Boleš, 2002, s.33)
Jediným a právoplatným dedičom všetkých majetkov s výnimkou podielov, ktoré Tomáš Tarczay získal prostredníctvom zálohu od Jána z Perína za tisíc zlatých na majetkoch v Mokranciach a Čečejovciach, sa stal jeho syn Mikuláš. Tieto podiely aj s kúriou v Mokranciach totiž boli odovzdané Spišskej kapitule podľa dohody, ktorú Tomáš s kapitulou urobil. Ak by totiž Ján tieto podiely v hodnote tisíc zlatých vykúpil, ako to Tomáš predpokladal, lebo vedel, že ich chce vykúpiť, peniaze dá kapitule a ona mu tie majetky vydá. V opačnom prípade kapitula bola povinná zariadiť, aby sa z týchto prostriedkov slúžili omše za spásu duše Tomáša, jeho rodičov a príbuzných. (Boleš, 2002, s.33)
Vo svojom testamente spomína iba všeobecne svoje majetky, ktoré zanecháva svojmu synovi ako dedičstvo. Predsa však vo svojich odkazoch menuje kostoly, na ktoré venuje určitú čiastku peňazí. ...Potom rad radom vymenúva kostoly v jednotlivých dedinách, ktoré mu patria. Boli tu totiž jeho dedičné podiely. Zo Šariša menuje kostol v Ďačove, Vysokej, Toryse, Krivanoch, Ľubotíne, Kamenici, Lúčke, Červenici, na ktoré dal jednotlivo desať zlatých. Tomáš prejavil istú blahosklonnosť obyvateľom Lipian, keď zanechal v testamente na farský Kostol sv. Martina dvadsať zlatých, na kaplnku sv. Tomáša apoštola a na vyhotovenie kalicha venoval päťdesiat zlatých. K tejto kaplnke pripojil benefícium na svojom majetku Sokoľ. (Boleš, 2002, s.36)
V testamente je uvedené, že peniaze sú určené na zachovanie (údržbu) kaplnky, čo vlastne znamená, že kaplnka už v tomto roku stála. (Boleš, 2002, s.47)
...pro conservatione capellae sancti Thomae apostoli et calicem comparare lego et commito date flor. L (Boleš, 2002, s.47)
[Patrocínium sv. Margity kostola v Červenici] sa spomína od roku 1330 a poslednýkrát v testamente Tomáša Tarcaja z roku 1490, ktorý "...odkázal 10 zlatých pre kostol sv. Margity, panny v Červenici..." (Ščecina, 2004, s.192)
|